Mistrzu Gry! #zostańwdomu i zabierz Graczy w najprawdziwszą podróż!

“Docieracie do spiralnych jak muszla ślimaka schodów, spływających w dół. W snopach światła Waszych latarek, pozłacane balustrady wyglądają jak wielki zwinięty wąż. Nad wami… zaraz. A właściwie to dlaczego by nie… Wysyłam Wam link. Rozejrzyjcie się sami!”

Trudne czasy, jak to mawiają, wymagają nadzwyczajnych środków. A może zwyczajnych, tylko wcześniej pomijanych? A gdyby tak w trakcje sesji online rzeczywiście zabrać Graczy na wycieczkę po miejscach, które odwiedzają? Spróbuj – w jednym miejscu zebrałam dla Ciebie katalog wycieczek online, które nie tylko mogą być inspiracją ale i dynamicznie reagującym małym skrawkiem świata, po którym Twoi Gracze mogą poruszać się samodzielnie. Znajdziesz tu 40 miejsc: te tajemnicze, te opuszczone, niesamowite muzea, niezwykłe parki narodowe a nawet wnętrza kokpitu zeppelina i różnych pociągów. W trakcie sesji wystarczy wysłać Graczom linka i HOP! Już są w środku. Będzie fajnie. 🙂

Opisy miejsc (a właściwie ich wybrane fragmenty) pochodzą z Wikipedii, stron internetowych poświęconych tym miejscom lub z artykułów na ich temat.

TAJEMNICZE MIEJSCA

1. ZAMEK W BRANIE (BRAN, RUMUNIA)

Średniowieczny zamek w siedmiogrodzkim Branie (Rumunia), zbudowany na pograniczu z Wołoszczyzną. Dzięki książce Brama Stokera „Dracula” zamek uchodzi za siedzibę wampira Draculi, choć pierwowzór postaci, Vlad Palownik, nigdy w nim nie mieszkał.

2. KATAKUMBY PARYŻA (PARYŻ, FRANCJA)

Sieć korytarzy w dawnych kamieniołomach Denfert-Rochereau z czasów cesarstwa rzymskiego. Paryskie katakumby mają długość sięgającą 500 kilometrów, a rozciągają się na obszarze około 770 hektarów i są pozostałością po kamieniołomach, z których już od czasów Cesarstwa Rzymskiego wydobywano wapień potrzebny do budowy miasta. Victor Hugo, bywalec tych podziemi umieścił tu akcję swojej powieści Nędznicy.

3. PRYPEĆ (UKRAINA)

Opuszczone miasto w obwodzie kijowskim, w północnej Ukrainie przy granicy z Białorusią, zwane również „Miastem Widmo”. Miasto zostało założone 4 lutego 1970 r. jako osiedle dla pracowników Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej w odległości około czterech kilometrów od samej elektrowni. 27 kwietnia 1986 r., dzień po katastrofie w Czarnobylu, zapadła decyzja o (w pierwotnych zamiarach czasowej) ewakuacji miasta.

4. STONEHENGE (UK)

Jedna z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych, pochodząca z epok neolitu i brązu. Kromlech ten położony jest w odległości 13 km od miasta Salisbury w hrabstwie Wiltshire w południowej Anglii. Najprawdopodobniej związany był z kultem Księżyca i Słońca. Składa się z wałów ziemnych otaczających duży zespół stojących kamieni.

5. ULICA POKĄTNA (LONDYN, UK)

Makieta ulicy Pokątnej powstała w studiu Warner Bros. To na Pokątnej czarodzieje z powieści J.K. Rowling prowadzili swoje sklepy z magicznymi gadżetami i ingredencjami. Budowa jej makiety wraz z wykonaniem i ustawieniem 20 tys. atrap magicznych produktów zajęła podobno kilka miesięcy.

6. CENTRALIA (USA)

Centralia – jedno z amerykańskich „ghost town”, będące inspiracją do powstania serii gier „Silent Hill”. Miasto w hrabstwie Columbia w stanie Pensylwania, w Stanach Zjednoczonych, obecnie prawie całkowicie opuszczone z powodu trwających od kilkudziesięciu lat pożarów w znajdujących się pod miastem kopalniach węgla. W maju 1962 roku ogień zajął śmieci w opuszczonej kopalni i rozprzestrzenił się podpalając główną żyłę pokładów węgla (antracytu), która w części przebiegała pod miastem. Ogień płonie do dziś pod powierzchnią wielu akrów i stale się rozrasta. Na przestrzeni kilku mil znajduje się tyle węgla, że pożar może trwać nawet kolejne 250 lat.

7. ANGKOR WAT (KAMBODŻA)

Świątynia Angkor została zbudowana przez Surjawarmana II (1113–1150 n.e.) ku czci hinduskiego bóstwa Wisznu, z którym, jako władca-bóg, król ten się identyfikował. Czas budowy świątyni szacuje się na 32 do 35 lat. Jest to najlepiej zachowany przykład architektury Khmerów. Leży 1,3 km na południe od miasta królewskiego Angkor Thom. Angkor Wat został zbudowany jako świątynia hinduistyczna.

8. WYSPA KOTÓW (JAPONIA)

Aoshima w prefekturze Ehime to samotna wyspa ulokowana na północny zachód od Sikoku. Można do niej dopłynąć promem, który dwa razy dziennie przybija do wybrzeża. To dziś spokojna enklawa służąca za dom jedynie dziesięciu osobom. Mieszkańcy przenieśli się na większe wyspy. Większość z nich nigdy nie wróciła. Ich miejsce zajęły koty, dziś stanowiące grupę ponad stu osobników. Obecnie na jednego mieszkańca wyspy przypada więc co najmniej 10 zwierząt.

9. BLACK DAHLIA MURDER HOUSE (LOS ANGELES, USA)

Jeden z najbardziej niezwykłych domów w Los Angeles, zbudowany w 1926 r. Jedna z teorii śledczych głosi, że w tym domu była torturowana i została zamordowana Elizabeth Short, zwana Czarną Dalią.

10. TADŹ MAHAL (AGRA, INIDIE)

Indyjskie mauzoleum wzniesione przez Szahdżahana z dynastii Wielkich Mogołów, na pamiątkę przedwcześnie zmarłej, ukochanej żony Mumtaz Mahal. Obiekt bywa nazywany świątynią miłości.

11. KAPLICA SYKSTYŃSKA (WATYKAN)

Papieska kaplica w Pałacu Watykańskim. Budowana w latach 1475–1483 z fundacji papieża Sykstusa IV. Ściany i sklepienie Kaplicy zdobią freski. Najstarsze umieszczone są na podłużnych ścianach. Zostały wykonane w latach 1481–1483 przez artystów z Toskanii i Umbrii. Często określane są nazwą „Stara Sykstyna”, dla odróżnienia od fresków namalowanych przez Michała Anioła, nazywanych „Nową Sykstyną”. Ścianę po lewej stronie zdobi 6 scen ze Starego Testamentu, a po prawej umieszczono 6 scen z Nowego Testamentu.

12. KOLOSEUM (RZYM, WŁOCHY)

Amfiteatr w Rzymie, wzniesiony w latach 70-72 do 80 n.e. przez Wespazjana i Tytusa – cesarzy z dynastii Flawiuszów. Odbywały się w nim m.in. walki gladiatorów, naumachie, polowania na dzikie zwierzęta. Tradycja mówi, iż w Koloseum mordowano chrześcijan, co upamiętniono krzyżem wewnątrz budowli. Od połowy XVIII wieku Koloseum jest otoczone opieką jako miejsce męczeństwa pierwszych chrześcijan, wcześniej pozyskiwano z niego bloki kamienne jako materiał budowlany. Nazwa Koloseum została nadana we wczesnym średniowieczu od znajdującego się w pobliżu budowli ogromnego (gr. „kolossos”) posągu Nerona przedstawionego jako Helios.

13. PIRAMIDY W GIZIE (EGIPT)

Zespół historycznych budowli obejmujący dwie największe piramidy zbudowane w starożytnym Egipcie (piramidę Cheopsa i piramidę Chefrena) oraz mniejszą piramidę Mykerinosa i towarzyszące im obiekty.

14. ZAMEK MAURÓW (SINTRA, PORTUGALIA)

Wczesnośredniowieczny zamek, obecnie w znacznej części w ruinie, wznoszący się nad miastem Sintra w pobliżu Lizbony, w zachodniej Portugalii. Zamek, wybudowany na terenie dwóch skalistych grzęd schodzących z gór Serra de Sintra, pochodzi z pierwszego okresu panowania Maurów na Półwyspie Iberyjskim w VIII wieku. Był strategicznym miejscem w czasie trwania rekonkwisty. Od 1910 r. zamek jest klasyfikowany jako Pomnik Narodowy. Jest jednym z głównych celów turystycznych w Sintrze.

WNĘTRZA POJAZDÓW I STATKÓW POWIETRZNYCH

15. STEROWIEC LZ129 HINDENBURG (FRIEDRICHSHAFEN, NIEMCY)

Niemiecki sterowiec pasażerski, największy w historii (wraz z bliźniaczym LZ-130 Graf Zeppelin II). Zapewniał podróżnym przelot przez Ocean Atlantycki w luksusowych warunkach. Nadano mu nazwę „Hindenburg” na cześć byłego prezydenta Niemiec. Po wystartowaniu z Frankfurtu z 97 osobami na pokładzie (36 pasażerów i 61 osób załogi) i trzydniowej podróży przez Atlantyk, sterowiec spłonął 6 maja 1937 r. podczas cumowania na lotnisku w Lakehurst w stanie New Jersey (USA). Zginęło 13 pasażerów i 22 członków załogi oraz główny członek załogi naziemnej, kapitan Ernst Lehmann.

16. SAMOLOT ANTONOV AN-2 COLT (SEATTLE, USA)

Po pokładzie Antonova można się wirtualnie przespacerować dzięki prywatnemu muzeum, zlokalizowanego w okolicach międzynarodowego portu lotniczego King County, na południe od Seattle. Założone w 1965 r. przez American Aliance of Museums. To miejsce, gdzie grono pasjonatów lotnictwo zebrało oryginalne lub bardzo dokładnie zrekonstruowane eksponaty pokazujące rozwój awiacji przez jej ponad stuletnią historię.

17. WNĘTRZA POCIĄGÓW

Kilkadziesiąt zdjęć-360 różnych pomieszczeń pasażerskich, użytkowych i technicznych, pociągów, będących na stanie Railroad Museum of Pennsylvania (USA).

NIEZWYKŁE MUZEA

18. MUZEA WATYKAŃSKIE (WATYKAN)

Muzea powstałe ze zbiorów dzieł sztuki zgromadzonych przez poszczególnych papieży. Początki kolekcji związane są z kolekcją dzieł zgromadzonych przez Sykstusa IV i Juliusza II. Powiększone podczas pontyfikatów kolejnych papieży. Udostępnione publiczności już w 1787 w celu pogłębienia znajomości sztuki i kultury.

19. MUZEUM PITT RIVERS (OXFORD, UK)

Pitt Rivers Museum zostało utworzone w 1884 r., kiedy to angielski generał Augustus Henry Lane-Fox Pitt Rivers ofiarował swoją kolekcję uniwersytetowi w Oksfordzie. Muzeum prezentuje bardzo ciekawą kolekcję pamiątek charakterystycznych dla wielu kultur ze wszystkich kontynentów a ich liczba szacowana jest obecnie na pół miliona. Możemy tu podziwiać m.in. szkielety dinozaurów, kryształy świecące w ciemności czy skurczone przez szamana ludzkie czaszki.

20. MUZEUM DR. BHAU DAJI LAD MUMBAI (MUMBAJ, INDIE)

Najstarsze muzeum w Mombaju, pochodzi z 1872 r. Stała kolekcja obejmuje miniaturowe modele gliny, dioramy, mapy, litografie, fotografie i rzadkie książki dokumentujące życie mieszkańców Mumbaju i historię miasta od końca XVIII do początku XX wieku.

21. MUZEUM J. PAULA GETTYEGO (LOS ANGELES, USA)

Muzeum J. Paula Getty’ego – muzeum sztuki oraz instytut badawczy konserwacji sztuki znajdujący się w Los Angeles, w Kalifornii, w Stanach Zjednoczonych. Na kolekcję muzeum składają się wystawy klasycznej rzeźby i sztuki (starożytne: Grecja, Rzym, Etruria), malarstwo europejskich mistrzów, rzeźby, manuskrypty, fotografia itd. Muzeum nie kolekcjonuje tzw. sztuki nowoczesnej XX i XXI wieku z wyjątkiem fotografii. W muzeum wystawione są, między innymi, Irysy Vincenta van Gogha, Król Francji i Navarry Hyacynthe’a Rigaud.

22. NARODOWE MUZEUM HISTORII NATURALNEJ (WASZYNGTON, USA)

Muzeum historii naturalnej, część Smithsonian Institution. Znajduje się w Waszyngtonie przy National Mall. Zostało założone w 1910 roku. Posiada ponad 125 milionów eksponatów: roślin, zwierząt, skamieniałości, minerałów, skał, meteorytów oraz wytworów kultury ludzkiej.

23. MUZEUM BIRMINGHAM I GALERIA SZTUKI (BIRMINGHAM, UK)

Wielka kolekcja sztuki, ceramiki, biżuterii oraz eksponatów historii naturalnej, archeologii, etnografii, historii lokalnej oraz historii przemysłu. Jego historia sięga lat 30-tych XIX wieku.

24. MUZEUM PERGAMOŃSKIE (BERLIN, NIEMCY)

Muzeum znajdujące się w Berlinie, w którym zrekonstruowano Wielki Ołtarz Zeusa (ołtarz pergamoński). Współtworzy berlińską tzw. Wyspę Muzeów (niem. Museumsinsel). Muzeum jest słynne także ze zbiorów starożytnej architektury oraz hellenistycznej rzeźby. Znajduje się tu m.in. brama Isztar. Ekspozycja dzieli się na trzy tematy przewodnie: zbiory sztuki starożytnej, muzeum bliskiego wschodu oraz muzeum sztuki islamskiej.

25. LUWR (PARYŻ, FRANCJA)

Dawny pałac królewski w Paryżu, obecnie muzeum sztuki. Jedno z największych muzeów na świecie, otwarte 10 sierpnia 1793 r. Zawiera około 35 000 dzieł sztuki podzielonych na sekcje: sztuka Bliskiego Wschodu, Starożytnego Egiptu, Starożytnej Grecji, Etrurii i Rzymu, Islamu, Rzeźby, Rzemiosła Artystycznego, Malarstwa oraz Rysunki i Grafiki.

26. GALERIA UFFIZI (FLORENCJA, WŁOCHY)

Galeria sztuki we Florencji, znajdująca się w pobliżu Piazza della Signoria, jedno z najstarszych muzeów w Europie. Na I piętrze znajduje się Gabinet Rysunków i Sztychów (Gabinetto Disegni e Stampe degli Uffizi), jego kolekcję zapoczątkowały gromadzone w XVI wieku zbiory kardynała Leopolda Medyceusza. Na II piętrze mieści się galeria ulokowana w 45 salach. Zbiory zostały podarowane miastu w 1737 r. przez Annę Marię Ludwikę z Medyceuszów. Oprócz nich, w pomieszczeniach II piętra umieszczono także Archiwum Państwowe przechowujące cenne dokumenty związane z historią Florencji.

27. MUZEUM ISLANDZKIEGO CZARNOKSIĘSTWA I CZARÓW (HÓLMAVÍK, ISLANDIA)

Znajduje się w w Hólmavík i gromadzi dziwaczne relikwie i przedmioty związane z magią, folklorem i mitologią islandzką. Nawiązuje do historii regionu, w którym praktyki magiczne były na porządku dziennym od czasów jego zasiedlenia.

28. MUZEUM BRYTYJSKIE (LONDYN, UK)

Jedno z największych i najbardziej znanych na świecie muzeów historii starożytnej, mieszczące się w Londynie.

29. MUZEUM D’ORSAY (PARYŻ, FRANCJA)

Muzeum w Paryżu, położone na lewym brzegu Sekwany. Zbiory zawierają głównie sztukę francuską z lat 1848–1918: malarstwo, rzeźbę, fotografię oraz meble. Dzieła te są młodsze od tych, które prezentowane są w Luwrze, a starsze od zbiorów Centre Georges Pompidou.

30. MUZEUM TOKYO FUJI ART (TOKIO, JAPONIA)

Otwarte w 1983 r. w pobliżu tokijskiego kampusu uniwersytetu Soka. Zawiera kolekcję obejmującą ponad 30 tysięcy artefaktów kultury i sztuki Japonii, Azji i Europy i często gości wystawy pochodzące z całego świata.

31. RIJKSMUSEUM (AMSTERDAM, HOLANDIA)

Holenderskie muzeum narodowe w Amsterdamie na Museumplein; jedna z głównych atrakcji turystycznych tego miasta. Wśród zbiorów Rijksmuseum znajdują się nie tylko cenne dzieła malarskie, lecz także grafiki, rzeźba, sztuka użytkowa i rękodzieło. Kolekcja malarstwa to ponad 5 tysięcy obrazów reprezentujących malarstwo holenderskie i światowe XV-XIX wieku. Kolekcja malarstwa zawiera dzieła takich malarzy jak: Jacob van Ruisdael, Frans Hals, Johannes Vermeer, Rembrandt i uczniów Rembrandta. Ważna jest także kolekcja sztuki azjatyckiej.

32. MUSEU DE ARTE DE SÃO PAULO (SÃO PAULO, BRAZYLIA)

Galeria sztuki położona w São Paulo przy Avenida Paulista. Muzeum cieszy się międzynarodową renomą dzięki swej kolekcji sztuki zachodnioeuropejskiej, uważanej za najpiękniejszą w Ameryce Łacińskiej i na całej południowej półkuli. Ma ponadto znaczący zbiór sztuki brazylijskiej, druków, rysunków jak również mniejsze kolekcje sztuki afrykańskiej i azjatyckiej, sztuki antycznej i rzemiosła artystycznego oraz innych eksponatów w liczbie ponad 8000. MASP to również jedna z największych bibliotek w Brazylii. Cała kolekcja muzeum została umieszczona na liście dziedzictwa narodowego Brazylii.

NIESAMOWITE PARKI NARODOWE

33. PARK NARODOWY WULKANY HAWAIʻI (HAWAJE, USA)

Zwiedzanie z przewodnikiem (warto włączyć dźwięk), poprzedzone krótkim filmem! Park narodowy położony w stanie Hawaje w Stanach Zjednoczonych. Park został utworzony w 1916 roku na powierzchni 1348 km2. Charakterystycznym elementem parku są krajobrazy wulkaniczne. W 1980 roku wraz z Parkiem Narodowym Haleakalā został zakwalifikowany jako rezerwat biosfery Hawaii Islands. W 1987 roku Park Narodowy Wulkany Hawaiʻi został również wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

34. PARK NARODOWY YOSEMITE (USA)

Park narodowy położony w USA, w środkowej Kalifornii, na zachodnich zboczach gór Sierra Nevada. Jest najbardziej znany ze względu na granitowe urwiska, wodospady, czyste potoki, skupiska mamutowców olbrzymich (sekwoi) oraz różnorodność biologiczną. Ponad 95% powierzchni parku stanowią tereny nieprzekształcone w znacznym stopniu przez człowieka. Wysokości na terenie parku wahają się od 648 do 3997 m n.p.m.

OPUSZCZONE W 360 STOPNIACH

35. DOLNY MANHATTAN (USA) podczas blackoutu po huraganie Sandy w 2012 r.

36. WYSPA SPICHRZÓW (POLSKA)

37. BEEKMAN ATRIUM (NOWY JORK, USA)

38. PODZIEMIA BROOKLYNU (NOWY JORK, USA)

39. TENT OF TOMORROW (NOWY JORK, USA)

40. TOBACCO WAREHOUSE (NOWY JORK, USA)

Zdjęcia: Cosmin Paduraru z Pexels, Денис Резник z Pixabay, Silvia Trigo z Pexels, Free-Photos z Pixabay, Peter H z Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *