drowned god

[Pieśń Lodu i Ognia RPG] Lód, ogień i Mity Cthulhu

Czytam właśnie „Świat Lodu i Ognia. Nieznaną historię Westeros” i nie mam już wątpliwości, iż oddający cześć morskim bogom mieszkańcy Żelaznych Wysp – i nie tylko oni – inspirowani byli Mitologią Cthulhu. Argumenty? 

  1. Legendy o czczonym na Wyspach Utopionym Bogu, kompletnie nie pasującym ani do wierzeń w Starych Bogów ani w Siedmiu. Bóg ów mieszka w głębinach oceanu i jest patronem żeglarzy. Wiadomo jaki bóg spoczywa w głębinach oceanu, prawda?
  2. Wierzenia te a także styl życia mieszkańców Żelaznych Wysp, ogólnie nazywa się „The Old Way”, co kojarzy się z „The Old Ones”. Dawna Droga symbolizuje egzystencję stale podszytą przemocą, także taką związaną ze składaniem ofiar z ludzi. Podobnie jak w przypadku wierzeń Cthulhu.
  3. Legenda głosi, że po przybyciu Pierwszych Ludzi na Żelazne Wyspy, zastali oni tam pokryty wodorostami Tron z Morskiego Kamienia. Wyspy musiały być więc zamieszkane na długo przed ich przybyciem do Westeros, tyle że nie wiadomo przez kogo. Lovecraft gdzieniegdzie wspomina o tajemniczej pradawnej rasie, oddającej cześć nienazwanym bóstwom. Czyżby?
  4. Jednym z dowódców/królów Żelaznych Ludzi, który w zamierzchłych czasach nękał Starków, był DAGON Greyjoy.
  5. Podczas chrztu mieszkańcy Wysp wypowiadają formułę „Co jest martwe, nie może umrzeć” („What is Dead May Never Die”), co oczywiście przypomina słynny dwuwiersz z Necronomiconu: „Nie jest umarłym ten, który spoczywa wiekami” („That is not dead which can eternal lie”).
  6. W trakcie ceremonii chrztu odbiera się życie poprzez utopienie w morzu/oceanie, a później przywraca się osobę do życia za pomocą resuscytacji tak, aby chrzczony był przez jakiś czas martwy. W mitologii Cthulhu ów także jest „martwy” i „spoczywa” na dnie oceanu, ale legenda głosi że kiedyś się „obudzi”.
  7. Szary Król, od którego podobno wywodzą się rody mieszkające na Żelaznych Wyspach, żył ponoć tysiąc lat i miał syrenę za żonę. Potomkowie takiej pary, rybiopodobne stworzenia, przypominają stwory opisane przez Lovecrafta m.in. w „Widmie nad Innsmouth”.
  8. Na dalekich rubieżach Essos znajduje się miasto o nazwie Carcossa (!), którą niby rządzi czarnoksiężnik zwany „żółtym królem” (Królem w Żółci?!).
  9. Na południu od Essos znajduje się wyspa o nazwie Leng (!). Usłana jest ona dziwacznymi ruinami nieznanego pochodzenia (!), pod którymi żyją boscy „The Old Ones” (!) – podobno to za ich rozkazem władcy Leng pozbawiali życia przybywających na wyspę obcokrajowców…
  10. W „Świecie Lodu i Ognia” jest wzmianka o gigantycznym, legendarnym mieście położonym na dalekowschodnich rubieżach Essos, o nazwie K’Dath (lovecraftowskie Kadath?). Zgodnie z legendą było to pierwsze miasto na świecie. Żyją tam ponoć zielonoskóre, pokryte łuskami, jadowite istoty nazywane Shrykes (czyżby Istoty z Głębin?).

Przypadek? Nie sądzę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *